آموزش تار و سه تار در آموزشگاه موسیقی نخشبی

آموزش تار و سه تار از مبتدی تا پیشرفته

آموزش تار و سه تار در آموزشگاه موسیقی داریوش نخشبی از مبتدی تا پیشرفته به دو شکل حضوری و آنلاین برگزار می شود. یادگیری تار و سه تار با توجه به اندازه ساز و قیمت مناسب شروعی لذت بخش برای شما در حوزه موسیقی خواهد بود.

سوالات متداول در آموزش تار و سه تار

مورد اول

اولین و محکمترین دلیلی که با ساز سه تار ارتباط برقرار می کنیم این است که آن را در آغوش میگیریم. اساساً “آغوش” اولین و زیباترین ارتباطی است که انسان از بدو تولد در خاطر دارد و همیشه نماد حمایت و یک ارتباط قوی است.

ما این گرمای تسلی بخش را در بین بازوان مادر تجربه کرده ایم و اکنون سازی را که قرار است بنوازیم در آغوش میگیریم به نشانه مهر و آرامش. موقعی که سه تار را بر دست می گیرید، استایل آن مثل در آغوش گرفتن کودک است. نه خیلی دقیق اما تا حدودی آن حالت را دارد.

درخواست مشاوره رایگان (کسب اطلاعات دوره و شرایط ثبت نام)

مورد دوم

یادگیری آن نسبتاً آسان است

به دلیل نازک بودن دسته سه تار و داشتن آکتاو های کم، خواهید توانست به راحتی این ساز را یاد بگیرید. البته در مقایسه با دیگر سازهای ایرانی این را می گویم.

نمیخواهیم وارد جزئیات شویم و تک تک سازها را مقایسه کنیم. بدون شک هر سازی زیبایی خاص خودش را دارد و به قول معروف هر گل یک بویی دارد.

یادگیری سه تار سخت است یا آسان؟

باید گفت هر کار سختی با تمرین آسان می شود. اما حقیقتاً بعضی سازها سختند، مثل نی یا ویلن یا پیانو. ولی سه تار به نسبت دیگر سازهای ایرانی آسان تر است و در یادگیری آن به مشکل بر نمی خورید.

مورد سوم

حمل آن آسان است

سه تار ساز سبکی است و ساختمان پیچیده ای ندارد که به راحتی آسیب ببینید. از این لحاظ برای حمل آن چه در طبیعت چه در مسافرت به مشکل بر نمی خورید.

آموزش آنلاین سه تار

مورد چهارم

اکثر آهنگها را میتوانید با سه تار بنوازید

شاید بگویید با همه سازها میتوان اکثر آهنگها را نواخت. بله؛ درست است. اما صحبت ما این است که به چه بهایی؟ اگر توانایی و همت بالایی دارید که هیچ کدام از مواردی که خدمتتان عنوان خواهم کرد برایتان مشکلی نیست.

فعلاً صحبت ما پیرامون سه تار است. من برایتان مثالی میزنم: شما اگر بخواهید با سنتور آهنگهایی در دستگاه های مختلف بزنید باید دو یا چند سنتور داشته باشید و یا حداقل باید خرک آن را جا به جا کنید تا به کوک مورد نظر برسید.

اگر بخواهید با نی قطعات مختلف را بزنید باید نی را عوض کنید تا متناسب با آن دستگاه باشد تا گامهای بیشتری را پوشش بدهد. ساز ویلن و کمانچه و عود که اصلاً پرده ندارند و نواختن آنها نیاز به تمرین زیاد دارد.

در حالی که با همان کوک اصلی سه تار میتوان همه آهنگ ها را نواخت. همه پرده ها روی یک دسته قرار دارد و به راحتی به آنها دسترسی دارید و با کمی تمرین روی آن، جای آنها را حفظ می شوید.

قیمت پنجم

قیمت سه تار مناسب است

بدون شک با هر توانایی مالی خواهید توانست یک سه تار تهیه کنید. قیمت های پایین تر به اعتقاد من آنها سه تارهای دکوری هستند و صدا و کیفیتشان مناسب نوازندگی نیست، ولی متاسفانه مشتری وقتی طالب باشد، سازنده هم ساز تولید می کند.

گفتیم که قیمت سه تار مناسب است. شما با تقریبا 4 میلیون تومان میتوانید بهترین سه تارهایی که اساتید به نام می سازند را تهیه کنید. اما اگر بخواهید یک تار برای شروع کار بخرید قیمت پایه آن حداقل 4 میلیون است. در مورد سازهای دیگر هم همینطور. مثلاً یک سنتور مناسب برای شروع هم اکنون 1 میلیون تومان قیمت دارد.

متاسفانه مافیای ساز بسیار بیرحمانه بر پیکر این صنعت چنبره زده و هنرجویان نا آشنا سرشان کلاه می رود. پس سعی کنید پیش از خرید سه تار، اطلاعات خود را در مورد این ساز بالا ببرید.

بعد از تهیه سه تار چه کار کنیم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که: امروز سه تار را تهیه کرده ام و تصمیم دارم شروع کنم. اولین قدم چیست؟ دو پیشنهاد برای شما دارم.

اگر توانایی رفتن به کلاس را دارید، همین امروز در یکی از آموزشگاه های شهرتان ثبت نام کنید و طبق دستور استاد و روزهایی که برایتان مشخص میکند به کلاس بروید.

اما اگر توانایی کلاس رفتن ندارید بنا به دلایلی مثل: نداشتن وقت، بُعد مسافت تا آموزشگاه، نداشتن پول کافی جهت هزینه کلاس آموزشی؛ می توانید سه تار را به صورت مجازی یاد بگیرید.

حتماً خواهید پرسید آیا میتوان به صورت مجازی نوازندگی سه تار را به همان خوبی شرکت در کلاس یاد گرفت؟ بدون شک بله. هیچ محدودیت سنی در این مورد وجود ندارد و همه چیز به تصمیم و اراده شما بستگی دارد.

سوالات متداولی که پیش از خرید سه تار برایتان بوجود می آید

خیلی از دوستان عزیز می پرسند به نظر شما اول سه تار را شروع کنم یا تار را؟

ببینید دوستان، تفاوت تار و سه تار فقط در مضرابشان است. در سه تار مضراب با انگشت سبابه زده میشود بدین صورت که نوک ناخن انگشت سبابه به سیم برخورد میکند و صدا ایجاد میشود.

اما در تار، مچ دست عامل آغاز مضراب زدن است و با فلزی از جنس برنج که در بین انگشتان قرار میگیرد مضراب میزنیم. از نظر پرده ها با تفاوت خیلی اندک شبیه به هم هستند و همچنین نت های آنها کاملاً شبیه به هم است و تمام آهنگ های سه تار را با تار میتوان نواخت و بالعکس.

آموزش سه تار و آموزش تار

تار یا سه تار؟

اگر در انتخاب تار و سه تار برای شروع نوازندگی بین دو راهی گیر کرده اید، پیشنهاد میکنم با سه تار شروع کنید. به این دلیل که سه تار کمی راحت تر از تار است.

اگر تار را شروع کنید و مقداری کم تحمل باشید و در تمرینات به مشکل بر بخورید، امکان دارد دلسرد شوید و تار را کنار بگذارید و دیگر سراغ آن نروید. به نظر من با سه تار شروع کنید و تکنیکهای انگشت گذاری را یاد بگیرید.

با نت های آن آشنا شوید که به نواختن آهنگها مسلط شوید، سپس تار را شروع کنید. مطمئن باشید آن موقع خیلی راحت تار را خواهید نواخت.

سه تار یا سازهای دیگر

این موضوع سلیقه ای است و بستگی به علاقه شما دارد. اگر از نظر فنی بپرسید یا از نظر گام های آن، میتوان در مورد آن بحث کرد.

اگر در انتخاب سه تار و گیتار بین دو راهی مانده اید، می توانم به این صورت راهنماییتان کنم: به مدت یک هفته در یوتیوب سرچ کنید و ویدئوهای مربوط به گیتار در سبکهای مختلف را ببینید، همین کار را به مدت یک هفته برای سه تار هم انجام دهید.

به این طریق دریافت های خودتان از این دو ساز به شما کمک میکند که کدام را انتخاب کنید. بهترین و منطقی ترین راه همین است.

چون اگر از استاد سنتور بپرسید سنتور بهتر است یا سه تار، شما را متقاعد خواهد ساخت که سنتور بهتر است. یا اگر از استاد گیتار بپرسید سه تار بهتر است یا گیتار، قطعاً خواهد گفت گیتار ساز بسیار کاملی است و اصلا آن را با سه تار مقایسه نکن.

مدرس دوره تار و سه تار

فاروق آزادیان مدرس تار و سه تار

فاروق آزادیان

مشاهده رزومه

درخواست مشاوره رایگان

یک نظر برای “آموزش تار و سه تار از مبتدی تا پیشرفته

  1. سلام.متقاضی آموزش سه تار هستم.البته مقدمات را تاحدودی بالایی آموختم.اگر امکان دارد بااین شماره پیام دهید باشماتماس بگیرم
    ۰۹۱۲۲۲۵۵۹۵۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول