آموزش درام و درامز

آموزش درامز و تاریخچه و آشنایی با درام

معرفی درام

درام ، درامز ، درام کیت یا ست درام ، همه و همه نام هایی هستند که به مجوعه از سازهای ضربی همچون طبل ، سنج و… که روی پایه های مخصوص و اتصالات خاص قرار می گیرند اطلاق می شود. این مجموعه در قالب یک ساز جدا شناخته می شود و به نوازنده ی آن درامر یا درامرز می گویند. ساز درام در سبک های مختلفی همچون جز ، بلوز ، کانتری ، راک ، پاپ و زیر مجموعه های آنها استفاده ی فراوان می شود و امروزه یکی از سازهای اصلی گروه های موسیقی پاپ و پای ثابت کنسرت ها و اجراهای زنده ی آنها می باشد.

تاریخچه ساز درام

ساز درامز قدمت طولانی و زیادی دارد. از جمله قدیمی ترین نوع ساز درامز می توان به تکه های چوب و یا سنگ اشاره نمود که بر روی گودالهای زمینی قرار می گرفتند. البته بعدها انسان ها به این نتیجه رسیدند که از تنه ی درختان توخالی صدای بیشتری تولید می شود، لذا به آنها روی آوردند. البته در این حالت ساز را با کمک دستها می نواختند. همچنین برای آنکه آسیبی به دستها وارد نگردد بر روی تنه ی درختان پوست حیوانات را می کشیدند.زمان بسیاری سپری شد تا اینکه ساز درامز به صورت امروزی در آمد.

کلاس آموزش درامز

چطور از پایه و اساس، نواختن درامز را درست انجام دهیم؟

در نگاه اول یادگیری و نواختن درامز کار پیچیده‌ای به نظر می‌رسد که یک دلیل آن مهارت‌های مختلفی است که شما باید حین نواختن درامز یاد بگیرید، این مهارت‌ها در طول زمان و پس از تمرین و ممارست فراوان یک فرد را به یک نوازنده‌ی حرفه ای این ساز تبدیل می کند.

این را بدانید که در هر مرحله‌ از آموزش، دانستن تمام نکات پایه و اساسی این ساز یک نیاز اصلی و یک ضرورت است. درس هایی برای این ساز طراحی شده‌اند که لازم است قبل از هر چیز آن‌ها را بیاموزید تا موثرتر و سریع‌تر و با کیفیت‌تر پیشرفت کنید.

اگر یک نوازنده در سطح پیشرفته‌تر هستید، باز هم احتیاج دارید در صورت نیاز به این اصول اولیه بازگردید و اطمینان حاصل کنید که چیزی را از قلم نیانداخته‌اید.درامرهای زیادی هستند که بعضی از این اصول را نمی دانند و به همین علت تمام نوازندگی آن‌ها با برخی مشکلات پایه‌ای ردبه‌روست.

به همین دلایل بهتر است که اگر هنوز کار خود را به صورت جدی آغاز نکرده‌اید، همه چیز را به صورت بیسیک از پایه و اساس آغاز کنید تا بتوانید بدون بروز هیچ مشکلی به یادگیری این مهارت بپردازید.

کلاس درامز

اجزا اصلی سازهای درام

مجموعه ای از سازهای اصلی درام که در سبک های مختلف موسیقی تغییر پذیر است و ممکن است با ترکیبات دیگری از سازهای کوبه ای یا تلفیقی از سازهای آکوستیک و کوبه ای الکترونیک اجرا شود.

طبل بزرگ (Bass drum)

همانطور که از نامش پیداست بزرگترین طبل موجود در مجموعه ی درام می باشد. برخی از درامرزها ممکن است از دو یا تعداد بیشتری طبل بزرگ استفاده کنند یا اینکه بجای استفاده از یک پدال از دو پدال برای ضربه زدن به آن استفاده کنند. این طبل وظیفه ی اجرای ضربات قوی را برعهده دارد.

طبل کوچک (Snare drum)

روی دو طرف آن با پوسته ای از جنس پلاستیک کشیده شده است و پوسته ی زیرین دارای سیم های کشیده شده یا فنری شکل می باشد. ارتفاع آن کم است و هنگامی که با چوب درام بر آن ضربه وارد شود صدای تیز استاکاتو می دهد. این طبل ضربات نیمه قوی را اجرا می کند.

تام-تام (Tom-tom drum)

یک طبل سیلندری بدون سیم می باشد که از قرن بیستم به بعد به درام کیت اضافه شده است. سازهای آکوستیک بسته به نوع سبک موسیقی دارای های تُم ها مختلف می باشد بطور عموم درام ها نیز دارای سه نوع Tom می باشند که عبارتند از : Tom-Toms ، تم پایین یا فلور تُم (Floor Tom) ، تم راست و چپ.

جفت سنج (Hi-hat)

شامل دو سنج هم اندازه می باشند که بصورت پشت و روی هم قرار گرفته اند با یک پایه ی لوله ای شکل به پدال مخصوصی متصل می شود با فشردن این پدال توسط پای درامرز این دو جفت سنج به یکدیگر برخورد و تولید صدا می کنند. البته hi-hat را با ضربات چوب درام نیز می نوازند. بسته به نوع ریتم سه نوع احرایی دارد : بسته (close) ، باز (open) ، بسته با پدال (close foot).

سنج کراش (Crash cymbal) و سنج راید (Ride cymbal)

این دو سنج بطور معمول اندازه ای بین 46 تا 56 سانتی متر دارند و در طراحی شبیه به هم می باشند و ممکن است بصورت crash/ride و یا ride/crash باشند.

سنج اسپلش (Splash cymbal)

کوچکترین سنج موجود در درام کیت می باشد سنج های چینی و اسپلش اصلی ترین اجزای افکت سنج در درام می باشند.

سنج چینی (China cymbal)

گونه ای متفاوتی از سنج کراش است که برای تولید صداهای شفاف تر ، روشن و شاداب تر و همچنین صداهای ویژه بکار می رود نام آن برگرفته از نوعی ساز ضربی چینی بنام گونگ می باشد.

چوب جز، چوبک یا درام استیکس

چوبی با طراحی خاص که نوازنده یا درامرز با فرود آوردن یا ضربه وارد کردن آنها روی طبل ها، سنج ها و سایر اجزای درام کیت، صدای مورد نیاز خود را می تواند تولید کند. این قطعه زمانی کارایی خوب و درستی دارد که برگشت پذیری مناسبی از خود نشان دهد و در آن لرزش ایجاد نشود.

جنس چوب و اندازه ی آن تاثیر مستقیمی بر این برگشت پذیری دارد. به طوری که اگر نوک این قطعه پریدگی و خوردگی داشته باشد کارایی خود را از دست می دهد و دیگر مناسب درام نوازی نیست.

آموزش درامز

دسته بندی ساختار چوبی چوبهای درام

چوب گردوی آمريکايی

اين نوع چوب بسيار سخت با خاصيت ارتجاعي بالاست وبخاطر جذب بالاي ضربه بسيار بادوام ميباشد.به همين خاطر اين نوع چوب بسيار برطرفدار براي توليد چوب درام است.

چوب افرا

چوب افرا چوب نسبتا سبکي است که برايکارهاي استوديويي وکنسرتهاي جز يا اجرا در سمفونيک بسيار مناسب است.

بلوط

اين نوع چوب توسط شرکت pro mark درسال 1957 به دنيا معرفي شد.که هم مقاومتو هم دوام بالايي دارد 39 نع از اين چوب در شرکت نامبرده توليد ميشود.

یادگیری ساز درام چقدر سخت است؟

قبل از هرچیزی باید کفت که برای طی مسیر نوازندگی ساز درامز قطعا نیازمند به یک مدرس حاذق و کارآزموده می‌باشد که هنرآموز را در طول مسیر هدایت و همراهی کند‌. یادگیری ساز درامز که در واقع جزء سازهای کوبه‌ای یا پرکاشنی به شمار می رود به نسبت برخی سازهای ملودیک مانند ویولن یا هورن نسبتا راحت‌تر است ولی این جمله به هیچ وجه به متزله ی راحتی این ساز نیست و از طرفی به دلیل به کارگیری کامل هر دو دست و پا جز سازهای سخت نیز به شمار می رود، البته یادگیری ساز امری است و حرفه‌ای شدن در آن امری دیگر.

مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول